Składniki na kruchy spód:
- 170 g mąki pszennej
- 80 g mąki ziemniaczanej
- 50 g cukru
- 150 g zimnego masła
- 1 jajko
Połączyć przesianą mąkę pszenną, mąkę ziemniaczaną, cukier. Dodać pokrojone na drobne kawałeczki przestudzone masło. Rozetrzeć palcami masło z mąką do uzyskania drobnych kawałków ciasta, przypominających płatki owsiane. Nie należy zbyt długo rozdrabniać masła, żeby nie zaczęło się rozpuszczać. Następnie dodać jajko i szybko zagnieść ciasto. Uformować kulę, zawinąć w folię i włożyć do lodówki na 1 godzinę. (Jeśli zależy nam na mocno maślanym, rozpływającym się w ustach cieście polecam przepis Julii Child)
Po wyjęciu z lodówki uderzyć w ciasto kilkakrotne wałkiem (okładanie ciasta to moja ulubiona część;P), włożyć pomiędzy złożony na pół arkusz papieru do pieczenia i rozwałkować na placek nieco wiekszy niż wymiary formy. Ciastem wyłożyć spód i około 1 cm pasek brzegu. Spód podziurkować widelcem i wstawić do lodówki na czas nagrzania piekarnika.
Piekarnik nagrzać do 160. Ciasto obciążyć na przykład suchą fasolą. Wstawić do piekarnika i piec przez 15 minut. Po tym czasie zdjąć fasolę i piec jeszcze przez około 20 minut aż ciasto się zarumieni. Wyjąć z piekarnika.
Masę korówkową kupiłam gotową. Kajmak można równie dobrze przygotować samemu z mleka skondensowanego i masła (przepis wg Buf) lub ze śmietanki i cukru (250 ml śmietanki 36% i 4 łyżki cukru gotujemy na wolnym ogniu w garnuszku, aż masa zgęstnieje i nabierze karmelowej barwy)
Do ozdobienia suszone morele, daktyle, siekane migdały i pół tabliczki gorzkiej czekolady.
Smacznego!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz